nedeľa 10. apríla 2011

Príbeh o čestnosti

Jeden úspešný podnikateľ zostarol. Vedel, že nastal čas vybrať jeho nástupcu. Namiesto toho, aby vybral niekoho z jeho riaditeľov, alebo detí , urobil niečo iné. Zvolal všetkých mladých vedúcich.


A povedal: “ Nastal, čas, aby som odovzdal moju funkciu jednému z vás.


Všetci mladí vedúci zostali veľmi prekvapení.


“Každému jednému z vás dám jedno semienko. Jedno veľmi dôležité semienko. Chcem, aby ste ho nasadili a starali sa o neho po celý nasledujúci rok. Po roku porovnám všetky vaše rastlinky, ktoré z neho vzišli a rozhodnem, ktorý z vás bude mojím nasledovníkom.
Tak ako ostatní, aj muž menom Jim dostal takéto semienko. Prišieľ domov, a celý nadšený porozprával svojej žene príbeh o jeho šéfovi a úlohe, ktorú dostal. Ihneď semienko nasadili a urobili, všetko potrebné aby rastlinka vzišla.
Jim polieval semienko každý jeden deň a čakal, na jeho prebudenie. Asi po troch týždňoch, Jimovi kolegovia, začali s nadšením rozprávať o malých rastlinkách, ktoré im začali rásť.
Jim stále kontroloval jeho semienko, ale zatiaľ sa nič, čo by sa podobalo na rastlinku neukázalo. Prešlo 5 týždňov a stále nič. Zatiaľ, čo iný sa z rastliniek tešili, Jim cítil, že zlyhal.


Po 6 mesiacoch, Jim vedel, že semienko zničil. Všetci už mali väčšie stromčeky. On nemal nič. Svojím kolegom nič nehovoril a naďalej, polieval a hnojil svoje semienko. Tak veľmi túžil, aby sa prebudilo.
Konečne prešiel rok. Šéf firmy, si dal zvolať všetkých vedúcich pracovníkov. Jim, proste nechcel prísť s prázdnym kvetináčom, ale jeho žena ho presvedčila, aby šiel a bol úprimný.
Jimovi bolo veľmi ťažko. Bolo to pre neho veľmi zahambujúce, ale vedel, že jeho žena má pravdu.
Jim zobral prázdny kvetináč k šéfovi. Bol udivený aké krásne rastliny dopestovali, jeho kolegovia. Boli prekrásne. Rôznych tvarov a veľkostí. Jim položil svoj prázdny kvetináč na dlážku. Väčšina jeho kolegov sa mu smialo, a niektorým ho bolo ľúto.


Šéf prišieľ do miestnosti a pozdravil všetkých. Jim sa snažil byť nenápadný a zostal v zadu.


Šéf povedal: “ Krása. Dopestovali ste nádherné rastlinky. Teraz, z Vás vyberiem jedného, ktorý sa stane mojím nástupcom.


Šéf si všimol Jima, ktorý naplašene stál s prázdnym kvetináčom. Nechal si ho zavolať.

Jim zostal zhrozený. “Bože, teraz zistí, že som zlyhal. Asi prídem o prácu.” Pomyslel si.


Šéf nechal všetkých posadiť okrem Jima a zvolal. Predstavujem Vám vášho nového šéfa. Jeho meno je Jim!

Jim tomu nemohol uveriť. Veď semienko nedokázal ani naklíčiť.

‘’Ako môže byť on nový šéf?” Pýtali sa ostatní.

Šéf povedal: ‘’ Pred rokom, v tento deň som vám dal všetkým semienka, ktoré ste mali zasiať, polievať ich a dnes ste mi ich mali priniesť. Lenže všetkým som dal uvarené semienka. Boli mŕtve. Nebolo možné, aby sa ujali.
Všetci ste mi doniesli zdravé a krásne rastlinky. Keď ste zistili, že sa vám semienko neujalo, vymenili ste ho za dobré. Všetci, okrem Jima. Jim ukázal svoju čestnosť a odvahu a práve preto ho menujem za nového šéfa mojej firmy.”


*Ak zasejete čestnosť, zožnete dôveru

*Ak zasejete dobrotu, zožnete priateľov

*Ak zasejete pokoru, zožnete veľkosť a silu

*Ak zasejete dobrú a kvalitnú prácu, zožnete úspech


Tak buďte veľmi pozorný, čo dnes sejete vy, pretože to určí, čo v budúcnosti zožnete.